Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

Yönetim Sistemleri Belgelendirme Denetimleri

Bakanlığımız 2017/27 sayılı Yönetim Sistemleri Belgelendirme İşlemleri Genelgesi kapsamında Standardizasyon ve Kalite Hizmet Birimimize yapılan belgelendirme başvuruları doğrultusunda II. Aşama saha denetimleri devam ediyor.
Yönetim Sistemleri Belgelendirme Denetimleri

Okul ve kurumlarımızda Merkez İSGB rehberliğinde yürütülen iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin, çalışan ve öğrencilerin, çalışma/eğitim ortamları ile öğrenme süreçlerinin sağlık ve güvenlik bakımından daha üst seviyelere taşınması, gerçekleştirilen yeni uygulamalarla devam ediyor.

Okul ve kurumlarımızda kalite süreçleri ile bütünleşik kurumsal yapının güçlendirilmesi, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, sunulan hizmetlerin izlenmesi ve değerlendirilmesi, kayıt altına alınması, uygulanabilir hedeflerin konulması, performansın ölçülebilmesi amacıyla OHSAS 18001-İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri uygulamaları yaygınlaşmaktadır.

Bakanlığımız hizmetiçi eğitimleri ile OHSAS 18001 yönetim sistemi uygulama yetkinliği kazanan, çeşitli İllerde görevli iş güvenliği uzmanlarının danışmanlığında okul ve kurumlarda yönetim sistemi dokümantasyonu oluşturularak, uygulamalar başlatıldı. Belirli faaliyetlerin yerine getirilmesi neticesinde hizmet birimimize 21 okul/kurum tarafından yapılan sistem belgelendirme başvuruları değerlendirilerek, saha denetimleri programlandı.

Standardizasyon ve Kalite Hizmet Birimimiz tarafından “TS EN ISO/IEC 17021-1 Yönetim sistemlerinin tetkikini ve belgelendirilmesini sağlayan kuruluşlar için şartlar standardı” kapsamında başlatılan II. Aşama belgelendirme denetimleri devam ediyor. Bakanlığımız hizmetiçi eğitim kurs/seminerlerinde belgelendirilen ve aynı zamanda uluslararası yönetim sistemleri eğitim akreditasyonu kuruluşlarınca Denetçi/Baş Denetçi olarak sertifikalandırılan Bakanlığımız uzmanlarından oluşturulan denetim ekipleri, belirlenen program dâhilinde okul/kurum ziyaretlerini sürdürmektedir.

01-05-201801-05-201801-05-201801-05-2018

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.