Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

Okulda Diyabet Eğitim Programı Toplantısı Gerçekleştirildi.

Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği iş birliği çerçevesinde yürütülen "Okulda Diyabet Programı Eğitim Toplantısı" Ankara'da yapıldı.
Okulda Diyabet Eğitim Programı Toplantısı Gerçekleştirildi.

                        Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği tarafından yürütülen  "Okulda Diyabet Programı" kapsamında Tip 1 diyabetli öğrencilerin okulda bakımı ve desteklenmesi konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. 22 Aralık 2023 tarihinde Ankara'da "Okulda Diyabet Eğitim Programı Eğitim Toplantısı" gerçekleştirilmiştir.

                      Toplantıya Bakanlığımızı temsilen Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İşyeri Sağlık Ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Özkan AVCI, Sağlık Hizmetleri Şubesi Koordinatörü Gülcan KILINÇ katıldı. Ankara'da yaşayan ve okullarda öğrenim gören Tip 1 diyabetli çocukların aileleri, bu çocukların okullarındaki rehber öğretmenler, okul sağlığı hemşireleri, okul yöneticileri ve diyetisyenlerde davetliler arasındaydı.

                      Diyabetli çocukların okulda güvenli ve kaliteli bir eğitim almalarını sağlamak için gerekli bilgi ve becerileri paylaşma ve diyalog ortamı oluşturmak amacı ile düzenlenen toplantıda Okulda Diyabet Eğitim Programı'nın temel ilkeleri ve hedefleri, diyabetli çocukların okulda karşılaşabileceği sorunlar ve çözüm önerileri, diyabetli çocukların okulda güvenli ve kaliteli bir eğitim almaları için gerekli olan iş birliği ve koordinasyon konuları ele alındı.

                      Daire Başkanımız Özkan AVCI, Okulda Diyabet Eğitim Programı'nın önemine vurgu yaparak, "Bu program ile diyabetli çocukların okullarımızda güvenli ve sağlıklı eğitim almaları, bilgi ve becerileri kazanmaları sağlanıyor. Çocukların okulda başarılı olmalarını ve sosyal hayata aktif bir şekilde katılmaları kolaylaşıyor" dedi.

                      Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği yetkilileri ise, diyabetli çocukların okulda karşılaşabilecekleri sosyal ve psikolojik sorunlara karşı ailelerin ve öğretmenlerin duyarlı olması gerektiğine dikkat çekti. Toplantı, diyabetli çocukların okulda güvenli ve kaliteli bir eğitim almaları için gerekli olan bilgi ve becerileri paylaşmak ve diyalog ortamı oluşturmak açısından başarılı oldu. Diyabetli çocukların okulda karşılaşabilecekleri sorunlar ve çözüm önerileri konusunda farkındalık oluşturuldu. Ayrıca, diyabetli çocukların okulda güvenli ve kaliteli bir eğitim almaları için iş birliği ve koordinasyonun önemi konusunda görüş birliğine varıldı.

29-12-202329-12-202329-12-202329-12-2023

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.