Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

MEB İş Hijyeni Test ve Analiz Laboratuvarının TÜRKAK Akreditasyonu gerçekleşti.

Bakanlığımız 2014/16 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Genelgesi esasları doğrultusunda çalışma ortamlarındaki fiziki, kimyasal ve biyolojik faktörlerin tespit edilmesi amacıyla kurulan Bakanlığımız İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analiz Laboratuvarı Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiştir.
MEB İş Hijyeni Test ve Analiz Laboratuvarının TÜRKAK Akreditasyonu gerçekleşti.

TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun kalite yönetim sistemi kurulmuş olup, okul ve kurumlarımızın çalışma ortamlarında aşağıda belirtilen kapsamlarda ölçümlerin yapılarak laboratuvar hizmetleri sunulabilmesi için TÜRKAK tarafından AB-1275-T numarası ile 25.07.2018 tarihinde Bakanlığımız “İş Hijyeni Test ve Analiz Laboratuvarı” akredite edilmiştir.

Bunlar;

1.  Okul ve Kurumlarımızdaki aydınlatma/ışık Düzeyinin tespiti,

2.   Kişilerin maruz kaldığı gürültü düzeyinin tespiti,

3.   Okul ve kurumlarımızdaki genel gürültünün tespiti,

4.  Mesleki ve teknik eğitim verilen atölyelerde kullanılan alet ve makinelerin el ve koldaki titreşim etkilerinin tespiti,

5.    Makinelerden kaynaklı titreşimlerin vücuttaki etkilerinin tespiti,

6. Eğitim ortamlarındaki havanın; nem, ısı ve hava akım hızının (termal konforun) çalışan ve öğrencilerin sağlığına etkisinin tespiti,

7.   Eğitim ortamlarındaki havada bulunan aerosollerin doğrudan fotometrik okuma yöntemi ile tayini,

8.   Okul ve kurumlarda elektrik, manyetik ve elektromanyetik alanların değerlerinin tespitidir.

Bundan sonraki süreçte; Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda öğrencilerimizin daha sağlıklı ve güvenli şartlarda eğitim öğretim faaliyetlerini yapmaları için sürekli ölçüm ve değerlendirme Laboratuvar hizmetleri sunulacak olup; uluslararası geçerliliği ve güvenirliliği bulunan, akreditasyon ile sağlanan yetkiye dayanarak Bakanlığımız kendi insan kaynakları ile en ekonomik biçimde, çalışma ve eğitim ortamlarının iyileştirilmesi için çalışmalar yürütecektir.

 03-08-201803-08-2018

 

 

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.