Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

Kahramanmaraş'ta Çığ Altında Arama Kurtama ve Tahliye Eğitimi Verildi.

Ülkemizin deprem kuşağında bulunması, değişen iklim dengesi nedeniyle oluşan seller, çevre sorunları, özellikle büyük şehirlerimizdeki plansız yapılaşma ve alt yapı sorunları, vb. nedeniyle doğal veya insan kaynaklı felaketler yaşamaktayız. Son yıllarda arama kurtarma alanında teknolojik gelişmelere paralel olarak önemli gelişme sağlanmıştır. Bu konuda gerekli eğitimi almış uzmanlardan oluşan arama kurtarma ekipleri bu alandaki ihtiyacı karşılamak için yetiştirilmiştir.       
Kahramanmaraş'ta Çığ Altında Arama Kurtama ve Tahliye Eğitimi Verildi.

Afet risklerinin azaltılması, toplumun afet ve acil durumlara karşı hazırlanması konusunda bilinç oluşturmak, erken müdahalenin hayat kurtardığı gerçeğini benimsetmek amacıyla Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığı arasında 31.10.2018 tarihinde imzalanan "Afet ve Acil Durum Eğitimi Hizmetlerine İlişkin İşbirliği Protokolü" kapsamında, 81 ilde gönüllü öğretmenlere çeşitli arama kurtarma, tahliye eğitimleri ile aynı kapsamda eğitici eğitimi kursları düzenlenmiş,  tüm bu çalışmalar sonucunda da Bakanlığımızca bu konuya hizmet edecek arama kurtarma ekipleri oluşturulmuştur. 

AFAD İl Müdürlüğü tarafından 4-5 Şubat'ta Van'da meydana gelen çığ faciasındaki ölümler hepimizi derinden üzmüştür. Bu tür olaylar neticesinde arama kurtarma ve acil müdahale konusunda yeterli eğitimi almış kişilerin yetiştirilmesi amacıyla Kahramanmaraş'ta gönüllü öğretmenler tarafından oluşturulan 50 kişilik arama kurtarma ekibine çığ eğitimi verildi. Gönüllü arama kurtarma eğitiminde görevli öğretmenlere olası çığ olayları sırasında yapılması gereken önlemler ve alınacak tedbirler uygulamalı olarak anlatıldı. Meydana gelen çığ olaylarına araç ve gereçlerle nasıl müdahale edileceği, geceyi karlı bölgede geçirme yöntemleri ve amatör telsizcilik eğitimleri de verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.