Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Tahliye (AKUB) Ekibi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

11-15 kasım Afet ve Risk Azaltılma Haftası nedeni ile Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Tahliye (AKUB) ekibine yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Tahliye (AKUB) Ekibi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Müdürlüğü işbirliğinde, 11-15 kasım Afet ve Risk Azaltılma Haftası nedeni ile okullarda gönüllü öğretmenlerden oluşan Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Tahliye ekipleri ve Sivil Savunma Kulüp öğretmenlerine yönelik bir bilginlendirme toplantısına; Kahramanmaraş'ta planlı bir denetim programında olan Bakanlığımız İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü Özkan Avcı ile Bakanlığımız Sivil Savunma ve Seferberlik Hizmetleri Koordinatörü Asef Kaygusuz katılım sağladı.


"Yıllar önce gördüğümüz rüya bugün gerçek oldu"

Toplantıya katılan Özkan Avcı, "Hayırlı bir toplantı için bulunduğumuz Kahramanmaraş ilinde hayırlı bir hareketle karşılaşmanın heyecanı içerisindeyim. Bakanlıkça planlı bir denetim programı üzere buradayız. Tam da bu sırada çok güzel bir şeyin hayat bulduğunu görmek beni ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bundan tam 1 yıl önce İçişleri Bakanımız ve Milli Eğitim Bakanımız tarafından imzalanan bir protokol çerçevesinde İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Bakanlığımız Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Biriminin işbirliği protokolü ile başladık. Biz bir rüya görmüştük yıllar önce artık afetlerde acil durumlarda Milli Eğitim Bakanlığı personellerinin de aktif görev almalarını sağlayabilecek bir rüyaydı bu. Bugün bu rüyanın gerçek olmuş olduğunu görmek beni heyecanlandırdı. Bunu yapabilir miyiz'i konuşurken, bugün burada yapılabilirliğini görüyoruz. ve şahidiz. Ne mutlu bize, bize bu duyguları yaşatan tüm arkadaşlarımıza şahsım ve bakanlığım adına teşekkür etmek isterim." ifadelerine yer verdi.

"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesi içerisinde insanları yaşatmaya kararlıyız"

"Afet ve acil durumlarla ilgili biz bir dizi çalışmalar yürütüyoruz. Ankara'da bulunan Afet ve Acil Durum Merkezi (AFADEM) ile birlikte öncelikle 81 ilden 81 uzmanın yer aldığı bir eğitim faaliyeti düzenledik. Bu eğitim sonucunda her ilden arkadaşlarımız kendi illerinde eğitimler verdiler. Arkadaşlarımız, okullarda afet ve acil durumlarda görevli acil durum ekiplerine eğitim verdiler. Bu eğitimler esnasında bu işe yatkın ve işi profesyonel düzeylere taşıyabilecek sizleri tespit ettiler. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında bir arama kurtarma ekibi kurulması için çalışmalara başlandı.  Burada Kahramanmaraş'ta da ekipler oluşturuldu. Bu ekipler eliyle profesyonel düzeyde bu işin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere önemli adımlar atıyoruz ve daha da atılacaktır. Bundan sonra gerek yurt çapında ulusal tatbikatlarda, gerekse bölgesel tatbikatlarda ekiplerimiz hep önde yer alacaklardır. Çünkü yapılan işler Şeyh Edebali'nin  "insanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesi içerisinde yapılan değerli çalışmalardır. İnsanları yaşatmaya kararlıyız.  Bu ilke üzerinden faaliyet sunuyoruz."

"Devlet olmak aman diyene, aman dileyene ulaşmakla mümkündür"

Konuşmalarında "Türk'ün töresinde, kadim medeniyetimizin geçmişinde şu vardır, düğünlerde ve cenazelerde dostlar aranır. İşte sizi bu felaketlerde arayacağız, coşkularda arayacağız ve buna her yönüyle hazırlıklı olacağız" diyen Avcı, "Bizi bir araya getiren eğitimcilerimize, AFAD'ın İl ve Şube Müdürlüğüne, Bakanlığımız Arama Kurtarma Ekibi Yöneticilerine, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve ekibine, İş Güvenliği Sivil Savunma Uzman ve Amirlerine teşekkür etmek istiyorum. Çok güzel ve hayırlı işler yaptılar. Çünkü devlet olmak aman diyene, aman dileyene ulaşmakla mümkündür. Devlet olmak ciddi bir organizasyon gücüne dayanır. Bu kadim medeniyet, orta asyadan gelen ve Anadoluya mamur eden, medeniyeti getiren, cihan imparatorluğu kuran bu devletin geleneğinde bu var" dedi.

15-11-201915-11-201915-11-2019

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.