Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Eğitimleri Gerçekleştirildi

Bakanlığımız 2018 Yılı Hizmetiçi Eğitim Planı ve Bakanlığımız ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında yapılan İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Eğitimlerine İlişkin İşbirliği protokolü kapsamında; Makine, Elektrik ve Metal alanlarında görev yapan mühendis, teknik öğretmen ve teknikerlerin katılımıyla İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Uzmanı Kursu Kayseri’de düzenlenmiştir.
 İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Eğitimleri Gerçekleştirildi

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Biriminin ev sahipliği ile hazırlanan açılış töreni, Daire Başkanımız Sayın Abdülhamit Karataş, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Merkez İSGB Koordinatörü Özkan Avcı ve Eğitim Görevlileri ile kursiyerlerin katılımı ile gerçekleşti.

Okul ve kurumlarımızda tehlike ve riskleri önlemek ve azaltmak amacıyla, 2014/16 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Genelgesi doğrultusunda, yasal zorunluluk olan iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, özel cihazlarla, uygulamalı özel eğitim almış Bakanlığımızca görevlendirilen Periyodik Kontrol Uzmanlarınca yapılmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuatlar ve standartlar gereği, okul ve kurumlarımızda çalışanlar ve öğrencilerimizin sağlık ve güvenlik şartlarının geliştirilmesi amacıyla birimimiz tarafından gerekli hizmetler sunulmaktadır. Okul ve kurumlarımızda tehlikelerin tanımlanması ve risklerin değerlendirilmesi sürecinde ölçülebilir somut verilerin elde edilmesi önem taşımaktadır. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereği her yıl yapılacak periyodik kontroller okul ve kurumlarımızda bulunan ekipmanların ve tesisatların güvenli kullanımını sağlayacaktır. Gerçekleştirdiğimiz eğitimin sonucunda görevlendirilecek periyodik kontrol uzmanlarımızın tespit edeceği bulgulara göre okullarımız tarafından yapılacak önleyici faaliyetler birçok istenmeyen olayın önlenmesini sağlayacaktır.

2016 ve 2017 yıllarında birimimizce düzenlenen periyodik kontrol uzmanlığı eğitimlerinde 199 uzman yetiştirilmiş olup, 22-26 Ekim 2018 tarihlerinde Kayseri Kocasinan Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunda gerçekleştirilen eğitimle 75 katılımcı belgelendirilerek yetki almaya hak kazanmıştır.

Bakanlığımız İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Laboratuvarı “TS EN ISO/IEC 17020 Uygunluk değerlendirmesi - Çeşitli tiplerdeki muayene kuruluşlarının işletimi için şartlar” standardına uygun kalibre edilmiş cihaz/ekipmanlar ile ölçüm ve raporlama faaliyetlerini yürütmektedir. Eğitim süresince, katılımcıların okul/kurumlarda iş ekipmanlarının periyodik kontrollerini gerçekleştirebilmesi için teknik, teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler aktarılmıştır.

01-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-2018

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.