Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Eğitimleri Ankara'da Yapılıyor

Bakanlığımız 2019 Yılı Hizmetiçi Eğitim Planı ve Bakanlığımız ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında yapılan İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Eğitimlerine İlişkin İşbirliği protokolü kapsamında; Makine, Elektrik ve Metal alanlarında görev yapan mühendis, teknik öğretmen ve teknikerlerin katılımıyla İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Uzmanı Kursu Ankara'da yapılmaktadır.
İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Eğitimleri Ankara'da Yapılıyor

 

Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Ankara Sanayi Odası Sürekli Eğitim Merkezi'nin ev sahipliği ile hazırlanan açılış töreni, Bakanlığımız Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sedat Yenidünya, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Nurettin ÖZDEBİR, Bakanlığımız yetkilileri ile öğretim üyeleri ve kursiyerlerin katılımı ile gerçekleşti.

Açılış töreninde konuşan Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak yaptığı konuşmada, okul ve kurumlarda yapılan iyileştirme çalışmalarının 2023 Eğitim Vizyonumuzdaki hedeflere ulaşmak için önemli katkı sağladığını söyledi.

Bir şey elde etmenin ve bir şey üretmenin yegâne yolu çalışmaktan geçtiğini vurgulayan İsmail Çolak sözlerine şöyle devam etti:

"Dünya üzerinde gördüğümüz pek çok şey çalışmanın ürünüdür. Çalışmak aynı zamanda insana huzur ve mutluluk verir. Hazreti Ömer efendimiz; "Çalışmak, en hayırlı sermayedir." diyor.

İnsanlar çalışarak çevresine şekil vermiş, medeniyet çalışmakla bugünkü düzeyine ulaşmıştır. Ama sadece çalışarak her şeyin üstesinden gelemiyoruz. Aynı zamanda çalışanın sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamında çalışmasını da sağlamalıyız. Bunu sağlayabilirsek verim ve kalite de artacaktır. "

2018 yılında Bakanlığımız ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında imzalanan protokole değinen Genel Müdür Çolak, " İki bakanlık arasında imzalanan protokol kapsamında iş ekipmanlarına ait eğitimler devam etmektedir. Bugüne kadar gerçekleştirilen "İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Uzmanı Eğitimleri" programını başarı ile tamamlayan 68 İl Milli Eğitim Müdürlüklerince 164 periyodik kontrol uzmanı görevlendirilmiştir. "

"2018 yılında bu kapsamda yürütülen çalışmalar sonucunda; 17.535 okul/kurumda elektrik, topraklama ve yıldırımdan korunma tesisatının, 18.133 okul/kurumda kalorifer tesisatının, 17.768 okul/kurumda yangın tesisatlarının, 6.835 mesleki ve teknik eğitim kurumunda atölyelerde bulunan makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri gerçekleştirilmiştir."

Çolak, "İş ekipmanlarının periyodik kontrolleri gerçekleştirilirken; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Koordinatörleri, Periyodik Kontrol Uzmanları ve Okul/Kurumlar tarafından yürütülecek iş ve işlemler ile süreçlerin mevzuata uygun olarak herhangi bir aksamaya meydan verilmeden yürütülmesi ve uygulamalarda birliğin sağlanması açısından Bakanlığımızca 2019/5 sayılı İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolleri Genelge'si 12 Nisan 2019 tarihinde yayımlanmıştır." bilgisini verdi.

"Periyodik kontrol faaliyetleri sonucunda, kamu kaynaklarının etkin, verimli ve tasarruflu kullanılmasına önemli katkılar sunulmaktadır. "

Çolak, "Yapılan çalışmaların; kamu kaynaklarının etkin, verimli ve tasarruflu kullanılmasına önemli katkılar sunduğuna vurgu yapan Çolak, "Bakanlığımız kendi insan kaynakları ile İl ve İlçe milli eğitim müdürlüklerinde okullarımızın sağlık ve güvenlik şartlarını geliştirmek ve rehberlik yapmak üzere İş Güvenliği Uzmanları ve Periyodik Kontrol Uzmanları görevlendirmektedir. Kamu yararı gözetilerek okullarımızda düzenli olarak tüm tehlikeli tesis, tesisat ve iş ekipmanları Periyodik Kontrol Uzmanlarınca denetlenmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Örnek çalışmaların yaygınlaştırılmasına değinen Genel Müdür İsmail Çolak, "Sizlerin, sahada geleceği şekillendiren, insana şefkat ve sevgiyle dokunan bu değerli çalışmalarınızın sürekli olmasını bekliyoruz. Bölgenizde ve ilinizde örnek çalışmalarınızın yaygınlaştırılması en önemli hedeflerinizden biri olmalıdır.

Bu çalışmalar; çocuklarımızın, öğretmenlerimizin sağlıklı ve güvenli ortamlarda huzur içerisinde bulunmaları Eğitim 2023 Vizyonumuzdaki hedeflere ulaşmak için önemli katkı sağlayacaktır. Gelecek nesillerimizin şekillendirilmesi bakımından hassasiyet içermektedir.

Genel müdürlüğümüz bünyesinde oluşturduğumuz İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığı, kendi görev alanına giren hususlarda birçok önemli faaliyeti gerçekleştirmektedir. " dedi.

"Millî Eğitim Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Kamu Yönetimi Anlayışı İçinde Öncü ve Rol Model Uygulamaları Hayata Geçirmektedir. "

"Eğitim ortamlarının daha sağlıklı ve güvenli olması öncelikli çalışma konularımız arasında yer almaktadır. Eğitim-öğretim ortamlarının sağlık ve güvenlik şartlarını ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz.

İş kazalarının bir daha yaşanmaması ya da minimize edilmesi ve öğrencilerimizin sağlık ve can güvenliğine yönelik risklerin sıfırlanması için bir dizi çalışma yürütüyoruz. Okul ve kurumlarımız için standartlar belirleyerek, şartları iyileştirmek çabasındayız." Dedi.

"Hep birlikte çalışarak, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için sağlık ve güvenliği öncelikli hale getiriyoruz."

 "Eğitim 2023 Vizyonumuzdaki hedeflere ulaşmak için okullarımızın ve kurumlarımızın sağlık ve güvenlik şartlarını iyileştirmek üzere çıktığımız bu yolculukta sizlerin katkısına, emeğine ve daha çok çalışmasına ihtiyacımız var.

 

 Bu çalışmaların hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinize başarılar diliyorum." dedi.

14-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-2019

 

 

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.