Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu Yayına Başladı.

Tip 1 diyabetli çocukların okuldaki yaşamlarını ve tedavilerini desteklemek için Okulda Diyabet Program Eğitim Platformu yayına başladı.
Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu Yayına Başladı.

Ülkemizde 18 yaş altında 30.000 dolayında Tip 1 diyabetli çocuk bulunmakta ve bunların en az 23.000'nini okul çağındaki çocuklar oluşturmaktadır.

Günümüzde Tip 1 diyabetli çocukların tedavisinde günde 6-10 kez kan şekeri ölçümü ya da sensörle sürekli glukoz izlemi ve bu bilgilere dayalı olarak günde 4 kez insülin enjeksiyonu veya insülin pompa tedavisi kullanılmaktadır. Tip 1 diyabetli çocuklar tedavinin gerekleri yapıldığında normal ve başarılı bir ömür sürdürebilmektedir.

Bunun için çocuk diyabet ekipleri, aileler, öğretmenler arasında iş birliği yapılması gerekmektedir.

Diyabetli çocukların okulda yaşadığı sorunları çözebilmek için Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği tarafından, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı ile iş birliği yapılarak Kasım 2010'da Okulda Diyabet Programı başlatılmıştır. Bu programın amaçları, diyabetli çocukların okuldaki bakımlarını güçlendirmek ve öğretmen ve öğrencilere çocuklarda diyabet bulgularını öğreterek erken tanı konmasına yardımcı olmaktır. Bu program kapsamında 12 yılda birçok aktivite yapılmış ve diyabetli çocukların okulda bakımı konusunda ülke düzeyinde iyileşmeler sağlanmıştır.

Okulda Diyabet Programı'nın 10. Yılında ülkemizde önemli bir adım atılarak, ülkemizdeki diyabetli çocukların okullarda Dünya standartlarında ve yukarıda sayılan ilkeler çerçevesinde bakımı için bir yönerge hazırlanmış ve bu yönerge 14 Ekim 2020 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi'nde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

8 Kasım 2022 tarihinde tanıtımı yapılan ve yayına başlayan Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformunun amacı, diyabetli çocukların okulda, evlerindeki gibi güvenli bir şekilde zaman geçirmelerini sağlamak, onları desteklemek ve bunun için başta öğretmenler olmak üzere okul çalışanlarını eğitmektir. Platformda 9 adet yeni video, şimdiye kadarki belgeler, videolar, çalışmalar ve seviyelere göre en gerekli bilgiler yer almaktadır. Video serisi eğitim için ayrıca kullanılabilmekte ve tüm vidoları indirilebilmektedir.

Bu platform ile Millî Eğitim Bakanlığı'nın koordinasyonunda başta okullarında tip 1 diyabetli çocuk olan okul personeli olmak üzere, bütün öğretmenlerin ilgili seviyeleri tamamlayarak eğitim belgesi alması amaçlanmaktadır.

Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu'na  https://okuldadiyabet.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilmektedir.  Öğrencilerin, okul çalışanlarının ve velilerin platformdan etkin yararlanmaları, başta diyabetli öğrencilerin velileri olmak üzere diğer velilerin de söz konusu etkinliklere ve eğitimlere katılımının sağlanması hedeflenmektedir.

Bundan sonraki görevimiz, Okulda Diyabet Yönergesi doğrultusunda, ülkemizdeki bütün okullardaki diyabetli çocukların yaşamlarını iyileştirmek ve diyabet ekiplerine öğretmenleri de katan bir anlayışla çalışmaktır.

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.