Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

Ege Bölgesi Afetlerde Arama Kurtarma ve Tahliye Eğitici Eğitimi İzmir İlinde Yapıldı.

16-20 Eylül 2019 tarihleri arasında Ege Bölgesindeki illerden gelen 60 kursiyerin katılımı ile İzmir 'de Başkanlığımız tarafından Ege bölgesindeki iller için "Afetlerde Arama, Kurtarma ve Tahliye Eğitici Eğitimi Kursu" gerçekleştirilmiştir.
Ege Bölgesi Afetlerde Arama Kurtarma ve Tahliye Eğitici Eğitimi İzmir İlinde Yapıldı.

Programın açılışına, Daire Başkanımız Abdulhamit KARATAŞ, AFADEM  Müdürü Caner ALVER, İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin SARIOĞLU, İzmir İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir BÜDÜN ve eğitmenler ile kursiyerler katılmıştır.

Acil durumlara karşı uzman ekipler tarafından zamanında ve yerinde müdahelenin önemini vurgulayan Abdülhamit KARATAŞ "Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığı arasında 31.10.2018 tarihinde imzalanan "Afet ve Acil Durum Eğitimi Hizmetlerine İlişkin İşbirliği Protokolü" kapsamında, Bakanlığımız merkez teşkilatı ve taşra teşkilatında 81 ilden 90 İş Güvenliği Uzmanı ve Sivil Savunma Uzmanı tarafından görev bölgelerinde bulunan "Acil Durum Ekiplerine" eğitim verebilmek için AFADEM'de Hafif Arama Kurtarma Eğitimi verilmiştir." dedi.

Karataş, yaklaşık bir yıl önce başlanılan eğitimlerin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini belirterek şu ifadeleri kullandı : "Bu eğitimi alan 90 uzman görevli bulundukları illerinde 2019 yılı itibari ile Acil Durum Ekiplerinde yer alan toplam 60.000 çalışanımıza 10'ar saatlik "Arama, Kurtarma ve Tahliye Eğitimi" Semineri vermiştir. İllerde 10 saatlik Arama Kurtarma ve Tahliye Eğitimi alan gönüllülerden tüm illerimizde 24'er kişilik "MEB Arama Kurtarma Ekipleri" oluşturularak bu ekiplere 32 saatlik "Arama, Kurtarma Ekibi Eğitimi" Kursu verilmiştir.

Eğitici eğitimlerinin ikinci aşaması, 2019 yılında başlatılan, Türkiye Deprem Risk Haritasına göre belirlenen ülkemizin bütün illerinin yer aldığı beş bölgesinden gelen uzmanlara II. Kademe (Afetlerde Arama Kurtarma ve Tahliye Eğitici Eğitimi Kursu) eğitimi verilmektedir."

Burada Ege Bölgesindeki illerden gelen katılımcılarla birlikte ülkemizin bütün illerinin yer aldığı toplam beş bölgede toplamda 300 eğitimciye "Afetlerde Arama Kurtarma ve Tahliye Eğitici Eğitimi Kursu" verilmiştir." diye konuştu.

 

"Afete hazırlık iyi bir eğitimle olur."

Ayrıca Afete Hazır Okul, afet öncesinde, sırasında ve sonrasında AFAD'ın stratejik planlama ve eylemlerine Bakanlığımızca katkı sunacak ekipler oluşturulmaktadır.

Bakanlığımız bağlı merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarında İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik ve Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğe göre belirlenen "Acil Durum Ekiplerine" ülke genelinde 300 eğitici tarafından eğitimler verilmektedir.

Bu eğitimlerde gösterdikleri ilgi, istek ve kabiliyetleri uygun bulunanlar İllerdeki yöneticiler tarafından tespit edilerek, AFAD il müdürlükleri ile koordineli bir biçimde tatbikatlar, uygulamalı eğitimler, farkındalık oluşturmaya yönelik aktiviteler yapmak üzere gönüllüler oluşumu sağlanmıştır."

 

27-09-201927-09-2019

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.