Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

Deprem bölgesinde "Teknik Çözüm Ekiplerimiz" çalışmalarına devam ediyor.

Afet bölgesindeki okullarda "Risk ve Tehlike Yönetimi Teknik Çözüm Ekipleri" okulların eğitim öğretime uygunluğunu kontrol etmeye devam ediyor.
Deprem bölgesinde

 

Merkez üssü Kahramanmaraş olmak üzere Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay, Adana, Osmaniye, Adıyaman illerinde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve birçok ilde de hissedilen deprem sonrasında okulların açılması öncesinde birçok hazırlık çalışması eş zamanlı yürütülüyor.

Bakanlığımızca, deprem bölgesinde eğitim öğretim faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için eğitim öğretim yapılması uygun, hasarsız okullarımızın fiziki şartlarının iyileştirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği bakımından kontrolü, risk ve tehlike analizi, basit arızaların giderilmesi ve giderilemeyen arızaların etüt edilmesi hususlarında çalışmaların yapılması amacıyla bölgeye ekipler sevk edildi.

Bu kapsamda 30 farklı ilden 300 kişi bu çalışmalara katkı sağlıyor. Ekiplerin her biri, Bakanlığımıza bağlı görev yapan İl İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) ve İlçe İş Sağlığı ve Güvenliği Bürosu (İSGBR)'de görevli iş güvenliği uzmanları (İGU), periyodik kontrol uzmanları (PKU) ile elektrik, makine ve metal, mobilya ve sıhhi tesisat teknolojisi alanı; mühendis, teknik öğretmen, teknisyen, tekniker ya da işçilerden oluşuyor.

Bölgeye ulaşan ekipler doğalgaz, elektrik ve su tesisatlarının kontrol, bakım  ve onarımları, mobilya hasarlarının giderilmesi gibi risk oluşturabilecek her hususta, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin en üst seviyede sağlanması yönünde çalışmalar yürütüyor.

İllerimizde okulların güvenli olarak hizmete başlaması için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz.

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.