Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

Asbest Söküm Uzmanlığı Kursu Başarı İle Tamamlandı.

Bakanlığımız ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında imzalanan "İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitime Entegrasyonu Protokolü" kapsamında düzenlenen "Asbest Söküm Uzmanlığı Kursu" gerçekleştirildi.
Asbest Söküm Uzmanlığı Kursu Başarı İle Tamamlandı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı (İSGÜM) işbirliğinde Ankara'da gerçekleştirilen kurs, 16 Aralık 2019 tarihinde Çankaya İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan açılış töreni ile başladı.

Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Koordinatörü Özkan Avcı, İSGÜM Başkanı Erol Tekçe, İSGÜM Başkan Yardımcısı Gizem Naz Dölek katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninde; İSGÜM adına katılım sağlayan eğitim görevlileri ile kursiyerler yer aldı. Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan iş güvenliği uzmanlarının kursiyer olarak katıldığı eğitimde, teorik ve uygulamalı konular aktarıldı.

Düzenlenen kurs ile Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre; okul/kurumlarda görev yapan öğretmen ve diğer personelin asbest söküm, yıkım, tamir, bakım, uzaklaştırma çalışmalarında asbest tozuna maruziyetlerinin önlenmesi ve bu maruziyetten doğacak sağlık risklerinden korunması için iş güvenliği uzmanlarının bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından, eğitim kurumlarının daha güvenli hale getirilmesi ve mevcut risklerin ortadan kaldırılması ya da kabul edilebilir seviyeye indirgenmesi için sağlanan teknik bilgi desteği ile asbest riskleri konusunda farkındalık kazanan iş güvenliği uzmanlarımız; çalışanlarımız ve öğrencilerimiz için gerekli önlemlerin planlaması açısından yeterlilik kazanmışlardır.

20-12-201920-12-201920-12-201920-12-2019

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.