Merkez İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

Afetlerde Arama Kurtarma ve Tahliye Eğitici Eğitimi Kursu Aksaray'da Tamamlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Hizmetiçi Eğitim kapsamında ''Afetlerde Arama kurtarma ve tahliye Eğitici Eğitimi Kursu'' 16-20 Temmuz tarihleri arasında Aksaray Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde yapıldı.
Afetlerde Arama Kurtarma ve Tahliye Eğitici Eğitimi Kursu Aksaray'da Tamamlandı.

İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesindeki illerimizden gelen katılımcılarla gerçekleştirilen kursun açılış programına İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Güvenlik Hizmetleri yetkilisi Gökalp AKDOĞAN, Aksaray İl AFAD Müdürü Cezmi TÜRKMEN ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhittin ÖZTÜRK' te katıldı.

Aksaray İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhittin ÖZTÜRK; İlimiz Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü işbirliğiyle Arama, Kurtarma ve Tahliye Eğitimlerini teorik ve pratik aşamalarla gerçekleştirildiğini, yapılan eğitimlerin birinci aşamasında okullarda bulunan Arama, Kurtarma ve Tahliye ekiplerine 8 saatlik eğitim verildiğini bu eğitimlere katılan yaklaşık 320 personel arasından gönüllülük esasına göre seçilen 24 kişilik ekibe ise 32 saatlik uygulama ağırlıklı üst düzey bir eğitim verildiğini söyledi. Ayrıca İlimizde yapılan bu tip eğitimlerin Aksaray'ın tanıtımı için çok önemli olduğunu ve yapılan bu eğitimlerin artarak devam etmesini arzu ettiklerini bildirdi.

İl AFAD müdürü Cezmi TÜRKMEN konuşmasında, AFAD gönüllülük sisteminin en iyi uygulandığı iller arasında olduklarını, toplam 36 gönüllü arkadaşımızın 17 tanesinin MEB bünyesinde kadrolu öğretmenlerden oluştuğunu, Aksaray'ın E-90 karayolu üzerinde bulunması nedeniyle kurtarma olaylarının ve olay sayılarının yoğun olduğunu ve her türlü olanak ve teçhizatın eksiksiz bulunduğu bir yapıda olduklarını ve her türlü afetlere karşı teşkilatlarının son derece hazırlıklı olduğunu söyledi.

Gökalp AKDOĞAN, İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Afet ve Acil Durum Eğitimi hizmetlerine İlişkin protokol kapsamında düzenlenen Afetlerde Arama kurtarma ve Tahliye Eğitici Eğitiminin önemli olduğu ve bu düzenlenen eğitimlerin sıradan bir eğitim olmadığını belli plan ve program doğrultusunda yaygınlaştırılarak gerçekleştirileceğini belirtti. Ayrıca İl İSGB'ler bünyesinde 25 kişilik ekipler oluşturularak İl AFAD'lara gönüllülük esasına göre destek unsurları oluşturmayı planladıklarını ve okul kurumlarımızda oluşturulan tüm acil durum ekiplerine bu eğitimleri vermeyi planladıklarını belirtti.

19-07-201919-07-201919-07-2019

Atatürk Bulvarı No 98 Zemin Kat C Blok Bakanlıklar MEB Beşevler Kampüsü J Blok Yenimahalle /Ankara - (0312) 413 3733

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.